Тема уроку: узагальнення знань з теми: «Карбонові кислоти. Естери. Жири. Мила.
Мета: закріпити знання учнів з теми: « Карбонові кислоти. Естери. Жири. Мила.», підготувати їх до написання контрольної роботи. Розвивати вміння використовувати набуті знання на практиці. Виховувати цікавість до предмету.
Форма проведення: хімічний аукціон.
Хід уроку
І Організаційний момент.
ІІ Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні у нас підсумковий урок з теми: « Карбонові кислоти. Естери. Жири. Мила.». Проведемо його у вигляді аукціону. Але аукціон наш буде незвичайний, це буде хімічний аукціон. На аукціон виставляються три товари, які є одночасно хімічними речовинами і належать до класів органічних сполук, вивчення яких ми закінчуємо.
Стартовою ціною цих товарів буде знання їхніх властивостей. Тому придбати їх зможуть ті учні, які найкраще знають властивості цих речовин і на протязі уроку отримують найбільшу кількість балів за правильні відповіді.
ІІІ Узагальнення та систематизація знань.
Розпочинаємо аукціон із знайомства з даними товарами. Тому перше завдання, яке вам пропонується:
1. Описати фізичні властивості оцту, олії, мила і написати їхні хімічні формули.
( Завдання оцінюється 1б )
Оцет: 3-9% розчин оцтової кислоти. Безбарвна рідина, летка, має різкий запах.
Змішується з водою в будь-яких пропорціях. Розчин кислий на смак.
Олія: рідкий жир, естер гліцерилу і олеїнової кислоти, легший за воду і не -
розчинний в ній, але розчиняється в органічних розчинниках.
Мило: калієві й натрієві солі вищих карбонових кислот, можуть бути твердими і
рідкими, при розчиненні у воді піняться.
Отже, оцет це розчин кислоти, олія це естер гліцеролу і вищих карбонових кислот, тобто жир, а мила це солі вищих карбонових кислот. Тому можна зробити висновок, що всі три речовини належать до різних класів органічних сполук і ми повинні вміти розпізнати ці класи сполук за характерними ознаками.
Друге завдання - на розпізнавання різних класів органічних сполук
2. Серед запропонованих на дошці речовин підкреслити формули:
а) карбонових кислот:
б) естерів:
Два учні підходять до дошки і підкреслюють запропоновані речовини.
( Завдання оцінюється 1б )
3. Самостійна робота з карточками.
У вас на партах лежать карточки з різними завданнями. Виконуємо перше завдання: серед запропонованих речовин вибрати формули твердого жиру і мила. Три учні, які першими правильно виконають це завдання одержують по 1балу.
4. А зараз гра «Третій зайвий».
На дошці записані трійки речовин, серед яких одна з певних ознак є зайвою в цьому ряді. Вам необхідно знайти цю речовину і обґрунтувати свій вибір.
( Завдання оцінюється 1б )
а) СН3СООН ; СН3ОН ; С2Н5СООН
б) СН3СООNa ; СН3СООК ; НСООLi
5. І знову робота з карточками.
2. Серед запропонованих на дошці речовин підкреслити формули:
а) карбонових кислот:
СН3ОН ; НСООН ; НСООNа ; СН3СООН
б) естерів:
СН3СООС2Н5 ; С2Н5ОН ; СН3ОNа ; С2Н5СООС2Н5
Два учні підходять до дошки і підкреслюють запропоновані речовини.
( Завдання оцінюється 1б )
3. Самостійна робота з карточками.
У вас на партах лежать карточки з різними завданнями. Виконуємо перше завдання: серед запропонованих речовин вибрати формули твердого жиру і мила. Три учні, які першими правильно виконають це завдання одержують по 1балу.
4. А зараз гра «Третій зайвий».
На дошці записані трійки речовин, серед яких одна з певних ознак є зайвою в цьому ряді. Вам необхідно знайти цю речовину і обґрунтувати свій вибір.
( Завдання оцінюється 1б )
а) СН3СООН ; СН3ОН ; С2Н5СООН
б) СН3СООNa ; СН3СООК ; НСООLi
5. І знову робота з карточками.
Друге завдання (на номенклатуру органічних сполук).
Два перших учні, які правильно виконають завдання одержують по два бали.
Ми повторили фізичні властивості, класифікацію і номенклатуру цих сполук.
А зараз пригадаємо їхні хімічні властивості.
6. Робота біля дошки.
Двоє учнів закінчують хімічні рівняння, які відображають хімічні властивості карбонових кислот, а двоє інших є їхніми рецензентами.
1. CH3COOH + CaO 1. C3H7COOH + Mg
2. CH3COOH + KOH 2. C2H5COOH + ZnO
3 . CH3COOH + CH3OH 3. CH3COOH + C2H5OH
4. HCOOH + Na 4. CH3COOH + NaOH
(Правильно виконане завдання оцінюється 2б)
7. Теоретична розминка.
Поки виконується завдання на дошці, клас ділиться на дві команди: «Кислоти» і «Естери». Команда «Кислоти» задає 5 запитань з теми «Карбонові кислоти», на які друга команда повинна дати відповіді, і навпаки.
(Правильна відповідь оцінюється 2б).
Після закінчення розминки разом із рецензентами перевіряються завдання на дошці.
8. Самостійна робота з карточками.
Виконується 3 завдання (по хімічних властивостях кислот, естерів).
Два перші учні, які правильно виконали завдання одержують по 3б.
9. Хімічна вікторина.
- Яку кислоту найперше навчились використовувати люди?
- Яку кислоту виділяють мурашки при укусі?
- Яка кислота утворюється при скисанні молока?
- Яка кислота є в лимонах?
- Яка кислота утворюється в прогірклому маслі?
- Чим відрізняється тверде мило від рідкого?
- Чим відрізняється туалетне мило від господарського?
- Яку роль виконують жири в людському організмі?
- Чому естери використовують в харчовій промисловості?
- В якій рослині найбільше олії?
Ми повторили властивості кислот, естерів, жирів.
Ми знаємо, що між різними класами органічних сполук є тісний зв'язок, за допомогою якого можна переходити від одного класу сполук до іншого.
10. Наступне завдання на генетичний зв'язок.
C2H5OH => CH3COH => CH3COOH => CH3COOCH3
Правильно виконане завдання оцінюється 3б.
IV Підведення підсумків.
Підраховуються одержані бали і визначаються власники товарів.
V Підсумок уроку.


Немає коментарів:
Дописати коментар