пʼятниця, 5 грудня 2014 р.
Токсичні речовини
Тама
уроку: Токсичні речовини.
Мета: ознайомитись із властивостями токсичних речовин, розглянути
негативний вплив токсичності на організм людини, а також вивчити правила
поведінки у надзвичайних ситуаціях, пов’язаних із викидами цих речовин.
Хід уроку
І Мотивація навчальної діяльності.
1. Вступне слово вчителя.
Хочу розпочати урок словами відомого
російського хіміка М. В. Ломоносова, який ще у 18 ст. говорив: "Широко
простягає хімія руки свої у справи людські". Сьогодні відомо дуже багато
речовин природного і штучного походження, які людина використовує. Але всі вони
різні за властивостями і своєю біологічною дією. Без води і кисню не можливе
життя на Землі. Багато речовин використовуються у промисловості, сільському
господарстві, медицині, побуті. Але поряд з цим є речовини, які можуть
становити небезпеку для життя і здоров'я людини. Це горючі, вибухонебезпечні,
отруйні, токсичні речовини. Ми повинні знати як поводитись з ними, щоб
захистити себе.
ІІ Оголошення теми і мети уроку.
Тема нашого уроку "Токсичні
речовини".
На цьому уроці ми ознайомимось із прикладами
деяких токсичних речовин, історією їх відкриття, розглянемо їх властивості,
вплив на організм людини, а також дізнаємось, які методи захисту від токсичної
дії цих сполук.
ІІІ Актуалізація опорних знань.
1. Фронтальна бесіда за планом
·
дати визначення токсичності
·
які речовини називають виробничими отрутами?
·
як поділяють шкідливі речовини за ступенем впливу на організм?
·
як правильно розчиняти сульфатну кислоту?
·
яка перша допомога при опіках кислотами?
·
яка перша допомога при опіках лугами?
·
газ з характерним запахом свіжості, який може використовуватись для
знезараження води
·
розчин якого токсичного газу відомий під назвою "нашатирний
спирт"
·
метал - вимірювач температури
·
який отруйний газ має запах тухлих яєць?
IV Представлення учнями
власних проектів
1. Проект "Хлор - токсична речовина"
2. Проект "Срібна вода"
3. Проект "Амоніак"
4. Проект "Нітрати"
V Закріплення одержаних
знань
Вікторина. Кросворд.
·
мінеральні добрива
·
газ жовто-зеленого кольору, який використовують для знезараження води
·
при надмірній концентрації токсичних речовин ми опиняємось в ...
·
речовини, які здатні викликати опіки
·
один із засобів захисту під час токсичних отруєнь
·
отруйний газ, що викликає ядуху
·
надмірна кількість токсичних речовин призводить до ...?
·
газ, розчин якого використовується при втраті свідомості
·
важкий токсичний метал
·
ступінь токсичності амоніаку
·
складова частина термометрів
V Підведення підсумку
уроку
Срібна вода
Амоніак
Хлор
Екологічні проблеми м. Самбора
Тема
заняття: Екологічні
проблеми м.Самбора
Мета
заняття: Розглянути
найважливіші екологічні проблеми нашого міста, а також можливі шляхи їх
вирішення. Розвивати вміння
висловлювати і відстоювати свою думку. Виховувати почуття відповідальності
за рідну землю.
Форма
проведення : метод проектів.
Хід
заняття
І
Організаційний момент
Доброго дня! Я рада вітати вас на засіданні
нашого екологічного клубу. На сьогоднішньому занятті ми розглянемо найважливіші
екологічні проблеми сьогодення, а також спробуємо знайти шляхи їх вирішення.
Екологи всього світу б'ють на сполох.
Наша планета є в біді.
Тож давайте подивимось,яка небезпека
загрожує довкіллю.
ІІІ
Мотивація навчальної діяльності
І це далеко не повний перелік екологічних
проблем, які загрожують людству.
Наше майбутнє може стати жахливим, якщо не почати негайно діяти.
І тому члени нашого
екологічного клубу намагаються знайти шляхи розв’язання екологічних проблем,
які безпосередньо пов’язані із нашим рідним містом
Три групи екологів , які тут присутні, на
протязі певного часу детально вивчали одну з екологічних проблем Самбірщни і
сьогодні хочуть запропонувати проект її
вирішення.
У нас також присутня група експертів, яка
уважно вислухає представлені проекти і зробить їх експертну оцінку, визначить який із проектів є найкращим , і
над яким учні нашої школи зможуть працювати у наступному році у співпраці з
громадськими організаціями та відповідними державними службами.
Отож надаємо слово першій командій.
ІV Презентація проектів
1. Презентація
першого проекту.
2. Запитання
експертів до першого проекту.
3. Презентація
другого проекту.
4. Запитання
експертів до другого проекту.
V Виступ експертів
Експерти роблять оцінку
всіх трьох проектів і визначають який з них є найкращим.
VІ
Підведення підсумку
Отож, враховуючи думку експертів, для
подальшої праці ми оберемо проект, запропонований першою командою. Це проект
"Розробка системи сортування та утилізації побутових відходів на території
м. Самбора".
У виконанні цього проекту учням нашої
школи відводиться роль волонтерів. Вони будуть організовувати екологічні акції
по збереженню чистоти довкілля.

VІІ Завершення заняття
Заняття завершується такими словами:
1ий учень
Зупиніться,
благаю вас, люди!
Не
руйнуйте природу! не буде:
Ні
річок, ні озер, ні криниць,
Ні
комах, ані звірів, ні птиць.
Ані
квітів, ні трав, ні повітря,
Ні
людей. Хоч тепер вже повірте,
Зупиніться,
останній є шанс.
2ий
учень
Огляніться,
благаю я вас.
Все
задумано мудро а природі –
Жити
всьому у мирі і згоді.
Полюбіте
природу ви палко,
Не
топчіте ногами фіалку.
Як
розорете світ оцей вщерть,
Вирок:
нам без війни буде – смерть.
Зупиніться,
останній є шанс,
Покращення екологічного стану р. Дністер
Хімічний КВК
Хімічний КВК
Сьогодні ми проводимо гру КВК, яка присвячена хімії і хімічним речовинам.В цій грі приймають участь дві команди: команда «Н2О» - вода і команда «NаСІ – кухонна сіль. Команди будуть змагатися в різних хімічних конкурсах. А журі буде визначати переможця.
І Перший конкурс – «знайомство з командами». ( 3бали )
Кожна команда має свою емблему і коротко розказує про себе.
1. Слово має команда «Н2О»:Я не просто так – водиця: океанів, рік цариця,
Всіх ставків,джерел, протоків…
Без моїх могутніх кроків, без краплин води прозорих
Людям і тваринам горе. Завмирає все довкола:
Ліс дрімучий, річка, поле,
Я – вселюдна, я – велика, я- вода тисячолика.
Я – це дощ, це хмари,роси, що висрібнюють покоси.
Я – на злаки сніговиця, всього сущого цариця.
2. Слово має команда «NaCl»:
Горе тим, хто плава в морі,
В океанському просторі
Я палю бідакам губи.
Як мене, мене немає – всяк хутенько помираєю
Зле зі мною, зле без мене,
Я – всесильна, зла, солона.
Не воді – мені корона
Ця судилася по праву.
Всі мені співайте славу.
ІІ Другий конкурс – «привітання команд». ( 3 бали )Кожна команда виступає зі своїм привітанням.
ІІІ Третій конкурс – «розминка». ( 5 балів ) Ведучий ставить командам по п’ять запитань.
Кожна правильна відповідь оцінюється одним балом.
Питання для команди «Н2О»:
Приймає участь п’ять чоловік. Оцінюється правильність і швидкість виконання завдання.
Завдання записані на дошці:
В океанському просторі
Я палю бідакам губи.
Як мене, мене немає – всяк хутенько помираєю
Зле зі мною, зле без мене,
Я – всесильна, зла, солона.
Не воді – мені корона
Ця судилася по праву.
Всі мені співайте славу.
ІІ Другий конкурс – «привітання команд». ( 3 бали )Кожна команда виступає зі своїм привітанням.
ІІІ Третій конкурс – «розминка». ( 5 балів ) Ведучий ставить командам по п’ять запитань.
Кожна правильна відповідь оцінюється одним балом.
Питання для команди «Н2О»:
- Користуючись періодичною таблицею назвати п’ять хімічних елементів, назва яких починається Б.
- Дати визначення реакцій сполучення.
- Назвати елемент, в якого найменша атомна маса.
- Який газ підтримує горіння?
- Дати визначення фізичного явища.
- Користуючись періодичною таблицею назвати п’ять хімічних елементів, назви яких починаються на літеру А.
- Дати визначення реакції розкладу.
- Назвіть елемент, атомна маса якого рівна 16.
- Який метал перебуває в рідкому стані?
- Дати визначення хімічного явища.
Приймає участь п’ять чоловік. Оцінюється правильність і швидкість виконання завдання.
Завдання записані на дошці:
- Визначити валентність елементів у бінарних сполуках
- Скласти формули сполук за валентністю
- Підкреслити оксидиПідкреслити кислоти
- Урівняти хімічні рівняння
V П’ятий конкурс – «запитання-відповідь» Цей конкурс проходить так:
Вода відноситься до оксидів, тому команда «Н2О» задає своєму супернику запитання по темі « Оксиди».
Кухонна сіль – сіль хлоридної кислоти, тому команда «NаСІ» задає своєму супернику запитання по темі «Кислоти».
В цьому конкурсі оцінюється кількість правильно поставлених запитань (7) і кількість правильних відповідей.
VІ Шостий конкурс – «конкурс капітанів» (3 бали )
Команда «Н2О»:
Видані речовини: NаСІ, Н2SО4,КОН
Визначає: Н2SО4
Команда «NаСІ»
Видані речовини: НСІ, Na2SO4, NаОН
Визначає : NаОН
VІІІ Восьмий конкурс – «вікторина». Правильна відповідь оцінюється 1балом. Питання задаються по черзі кожній команді :
Який елемент найпоширеніший на Землі?
Які елементи найпоширеніші у Всесвіті ?
Який метал у рідкому стані?
Чому під час походів воїни пили воду із срібного посуду?
Які метали мають найкращу електропровідність?
В назву якого їстівного гриба входить назва хімічного елементу?
На який хімічний елемент багата морська капуста?
До назв яких хімічних речовин входять назви тварин?
Назви яких хімічних елементів походять від назв частин світу, країн, міст?
Скільки заліза в організмі дорослої людини?
ІХ Дев’ятий конкурс – «домашнє завдання» (5 балів) Командам необхідно було попрацювати з літературою і зробити повідомлення про елементи життя, тобто елементи, які входять до складу живих організмів.
Х Підведення підсумків
Вода відноситься до оксидів, тому команда «Н2О» задає своєму супернику запитання по темі « Оксиди».
Кухонна сіль – сіль хлоридної кислоти, тому команда «NаСІ» задає своєму супернику запитання по темі «Кислоти».
В цьому конкурсі оцінюється кількість правильно поставлених запитань (7) і кількість правильних відповідей.
VІ Шостий конкурс – «конкурс капітанів» (3 бали )
- Капітани витягують карточки із схемами, які вони повинні пояснити.
- Витягують карточки із рівняннями хімічних реакцій.
- Капітан повинен за певним описом відгадати сполуку, яку йому загадує суперник.
Команда «Н2О»:
Видані речовини: NаСІ, Н2SО4,КОН
Визначає: Н2SО4
Команда «NаСІ»
Видані речовини: НСІ, Na2SO4, NаОН
Визначає : NаОН
VІІІ Восьмий конкурс – «вікторина». Правильна відповідь оцінюється 1балом. Питання задаються по черзі кожній команді :
Який елемент найпоширеніший на Землі?
Які елементи найпоширеніші у Всесвіті ?
Який метал у рідкому стані?
Чому під час походів воїни пили воду із срібного посуду?
Які метали мають найкращу електропровідність?
В назву якого їстівного гриба входить назва хімічного елементу?
На який хімічний елемент багата морська капуста?
До назв яких хімічних речовин входять назви тварин?
Назви яких хімічних елементів походять від назв частин світу, країн, міст?
Скільки заліза в організмі дорослої людини?
ІХ Дев’ятий конкурс – «домашнє завдання» (5 балів) Командам необхідно було попрацювати з літературою і зробити повідомлення про елементи життя, тобто елементи, які входять до складу живих організмів.
Х Підведення підсумків
Тема уроку: узагальнення знань з теми: «Карбонові кислоти. Естери. Жири. Мила.
Мета: закріпити знання учнів з теми: « Карбонові кислоти. Естери. Жири. Мила.», підготувати їх до написання контрольної роботи. Розвивати вміння використовувати набуті знання на практиці. Виховувати цікавість до предмету.
Форма проведення: хімічний аукціон.
Хід уроку
І Організаційний момент.
ІІ Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні у нас підсумковий урок з теми: « Карбонові кислоти. Естери. Жири. Мила.». Проведемо його у вигляді аукціону. Але аукціон наш буде незвичайний, це буде хімічний аукціон. На аукціон виставляються три товари, які є одночасно хімічними речовинами і належать до класів органічних сполук, вивчення яких ми закінчуємо.
Стартовою ціною цих товарів буде знання їхніх властивостей. Тому придбати їх зможуть ті учні, які найкраще знають властивості цих речовин і на протязі уроку отримують найбільшу кількість балів за правильні відповіді.
ІІІ Узагальнення та систематизація знань.
Розпочинаємо аукціон із знайомства з даними товарами. Тому перше завдання, яке вам пропонується:
1. Описати фізичні властивості оцту, олії, мила і написати їхні хімічні формули.
( Завдання оцінюється 1б )
Оцет: 3-9% розчин оцтової кислоти. Безбарвна рідина, летка, має різкий запах.
Змішується з водою в будь-яких пропорціях. Розчин кислий на смак.
Олія: рідкий жир, естер гліцерилу і олеїнової кислоти, легший за воду і не -
розчинний в ній, але розчиняється в органічних розчинниках.
Мило: калієві й натрієві солі вищих карбонових кислот, можуть бути твердими і
рідкими, при розчиненні у воді піняться.
Отже, оцет це розчин кислоти, олія це естер гліцеролу і вищих карбонових кислот, тобто жир, а мила це солі вищих карбонових кислот. Тому можна зробити висновок, що всі три речовини належать до різних класів органічних сполук і ми повинні вміти розпізнати ці класи сполук за характерними ознаками.
Друге завдання - на розпізнавання різних класів органічних сполук
2. Серед запропонованих на дошці речовин підкреслити формули:
а) карбонових кислот:
б) естерів:
Два учні підходять до дошки і підкреслюють запропоновані речовини.
( Завдання оцінюється 1б )
3. Самостійна робота з карточками.
У вас на партах лежать карточки з різними завданнями. Виконуємо перше завдання: серед запропонованих речовин вибрати формули твердого жиру і мила. Три учні, які першими правильно виконають це завдання одержують по 1балу.
4. А зараз гра «Третій зайвий».
На дошці записані трійки речовин, серед яких одна з певних ознак є зайвою в цьому ряді. Вам необхідно знайти цю речовину і обґрунтувати свій вибір.
( Завдання оцінюється 1б )
а) СН3СООН ; СН3ОН ; С2Н5СООН
б) СН3СООNa ; СН3СООК ; НСООLi
5. І знову робота з карточками.
2. Серед запропонованих на дошці речовин підкреслити формули:
а) карбонових кислот:
СН3ОН ; НСООН ; НСООNа ; СН3СООН
б) естерів:
СН3СООС2Н5 ; С2Н5ОН ; СН3ОNа ; С2Н5СООС2Н5
Два учні підходять до дошки і підкреслюють запропоновані речовини.
( Завдання оцінюється 1б )
3. Самостійна робота з карточками.
У вас на партах лежать карточки з різними завданнями. Виконуємо перше завдання: серед запропонованих речовин вибрати формули твердого жиру і мила. Три учні, які першими правильно виконають це завдання одержують по 1балу.
4. А зараз гра «Третій зайвий».
На дошці записані трійки речовин, серед яких одна з певних ознак є зайвою в цьому ряді. Вам необхідно знайти цю речовину і обґрунтувати свій вибір.
( Завдання оцінюється 1б )
а) СН3СООН ; СН3ОН ; С2Н5СООН
б) СН3СООNa ; СН3СООК ; НСООLi
5. І знову робота з карточками.
Друге завдання (на номенклатуру органічних сполук).
Два перших учні, які правильно виконають завдання одержують по два бали.
Ми повторили фізичні властивості, класифікацію і номенклатуру цих сполук.
А зараз пригадаємо їхні хімічні властивості.
6. Робота біля дошки.
Двоє учнів закінчують хімічні рівняння, які відображають хімічні властивості карбонових кислот, а двоє інших є їхніми рецензентами.
1. CH3COOH + CaO 1. C3H7COOH + Mg
2. CH3COOH + KOH 2. C2H5COOH + ZnO
3 . CH3COOH + CH3OH 3. CH3COOH + C2H5OH
4. HCOOH + Na 4. CH3COOH + NaOH
(Правильно виконане завдання оцінюється 2б)
7. Теоретична розминка.
Поки виконується завдання на дошці, клас ділиться на дві команди: «Кислоти» і «Естери». Команда «Кислоти» задає 5 запитань з теми «Карбонові кислоти», на які друга команда повинна дати відповіді, і навпаки.
(Правильна відповідь оцінюється 2б).
Після закінчення розминки разом із рецензентами перевіряються завдання на дошці.
8. Самостійна робота з карточками.
Виконується 3 завдання (по хімічних властивостях кислот, естерів).
Два перші учні, які правильно виконали завдання одержують по 3б.
9. Хімічна вікторина.
- Яку кислоту найперше навчились використовувати люди?
- Яку кислоту виділяють мурашки при укусі?
- Яка кислота утворюється при скисанні молока?
- Яка кислота є в лимонах?
- Яка кислота утворюється в прогірклому маслі?
- Чим відрізняється тверде мило від рідкого?
- Чим відрізняється туалетне мило від господарського?
- Яку роль виконують жири в людському організмі?
- Чому естери використовують в харчовій промисловості?
- В якій рослині найбільше олії?
Ми повторили властивості кислот, естерів, жирів.
Ми знаємо, що між різними класами органічних сполук є тісний зв'язок, за допомогою якого можна переходити від одного класу сполук до іншого.
10. Наступне завдання на генетичний зв'язок.
C2H5OH => CH3COH => CH3COOH => CH3COOCH3
Правильно виконане завдання оцінюється 3б.
IV Підведення підсумків.
Підраховуються одержані бали і визначаються власники товарів.
V Підсумок уроку.
Хімічний аукціон
Підписатися на:
Дописи (Atom)



